با محبوب ترین خرمای ایران اشنا شوید 

درباره ی خرمای مضافتی بیشتر بدانید

خرما میوه‌ای بسیار خوشمزه، که در دنیا طرفداران زیادی دارد. در ایران هم کمتر کسی است که نام خرما مضافتی را نشنیده و یا از آن نخورده و طعم لذیذ آن را دوست نداشته باشد. جالبِ که این خرما، بعد از استعمران و شاهانی، جایگاه سوم اهمیت را دارد، اما خوشبختانه این خرما برخلاف هم نوعان گمنام خود، با استقبال و جایگاه خوبی در بین مردم پیداکرده و به نام رطب (Rotab) نیز مشهور است.

محل کشت این میوه ی جذاب

خرما مضافتی در اصل رطب درخت نخل است و خرمای نیمه‌خشک آن زیاد مصرف نمی‌شود. یکی از قدیمی‌ترین خرماهای ایران است و در ماه شهریور در چند مرحله رطب چینی از نخلستان‌ها برداشت می‌شود. حدود ۱۰۰ مدل وجود دارد و شهرهای مانند ایرانشهر، طبس، سراوان، جیرفت و حتی بیابانک اصفهان‌ این نوع را تولید می‌کنند. اما خرما مضافتی بم شهرت فراوان دارد و بیشتر به این نام آن را می‌شناسند.

چطور از روی ظاهرش پی به کیفیت ببریم ؟

خرما مضافتی، بیضی‌ شکل، با رنگی بنفش تیره مایل به سیاه و سایزی بین ۲.۵ تا ۴.۵ سانتیمتر که با پوستی نازک و چسبیده به گوشت و نرم با شیره، هر بیننده‌ای را به خوردن این میوه خوشمزه وادار می‌کند. رطوبت بالای ۲۰ درصد خرما مضافتی آن را جز دسته خرماهای نرم قرار داده و سه درجه مختلف کیفی دارد که نوع درجه یک آن صادر می‌شود. نوع درجه دوم مصرف داخلی کشور و درجه سوم در صنایع استفاده می‌گردد.

یک میوه و این همه خاصیت ؟

خوشمزه‌ترین خرمای ایران با کالری ۲۰، منبع ویتامین B، آهن و انواع مواد معدنی است. پتاسیم بالای خرما، در درمان اسهال بسیار مؤثر است و از طرفی دیگر فیبر موجود در آن مسکنی برای دردهای معده و یبوست است. بااینکه شیرینی دل‌چسبی دارد، اما قند طبیعی خرما مضافتی افزایش قند خون را در پی ندارد و حتی خوردن آن با چای ضرری برای افراد دیابتی ندارد.

پیش به صوی صادرات

بی‌تردید خرما مضافتی بخصوص بم آن، توانسته جایگاه خود را در عرصه بین‌المللی به‌خوبی پیدا کند تا جایی که برخی از مردم آن را به نام خرما صادراتی می‌شناسند. تنوع، کیفیت و قیمت مناسب در ایران باعث محبوبیت خرما مضافتی در جهان شده است و در کشورهای آسیایی و اروپا طرفدار فراوان دارد.

چطوری نگهداریمش ؟

خرما مضافتی به دلیل رطوبت بالا و شیره داشتن، خیلی سریع فاسد و ترش می‌شود. در سردخانه‌ها بیشتر از ۹ ماه نگهداری نمی‌گردد. قرار گرفتن در یخچال و دمایی بین ۵ تا -۵ درجه، بهترین حالت برای محافظت از خرما مضافتی در منزل است. خرماهای نوع تر مانند مضافتی، به عنوان آجیل و خشکبار استفاده نمی‌شوند، اما به‌تنهایی یا همراه با شیر و گردو و دیگر آجیل‌ها طعم دل‌چسب و به یادماندنی دارد. شمایی که با خواندن این مقاله وسوسه خوردن دوباره خرما مضافتی را کردید و یا کسانی که تاکنون این خرما را نخورده‌اید، همین حالا به وب‌سایت خرمای علی مراجعه و با خرید آنلاین خرما مضافتی از نرمی، تازگی و خوشمزگی آن شگفت‌زده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *