روش نگهداری خرما در خانه

روش نگهداری خرما در خانه

آیا می دانید خرما را در خانه چطور نگهداری می کنند ؟

روش نگهداری خرما

خرما، از دسته میوه‌ها که خواص آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. خوشبختانه کشور ایران، دومین تولیدکننده خرما در دنیاست و در ۱۵ استان کشور پرورش خرما انجام می‌گردد و با توجه به‌وفور در تمام طول سال و قیمت مناسب نیازی به خرید اضافه نیست و می‌توان تازه و روزانه خرما را تهیه و استفاده کرد. روش نگهداری خرما در منزل برحسب نوع آن متفاوت است. به‌طورکلی خرما بر اساس رطوبت، بافت و شرایط آب‌وهوای محل رشد به انواع زیر تقسیم می‌شود.

خرماي خشك: خرماي رسیده‌ای كه رطوبت آن كمتر از 18 درصد باشد. خرما زاهدی، دیری

خرماي نیمه‌خشک :  خرماي كه رطوبت آن از 18 تا 20 درصد باشد. خرما پیارم، استعمران، کبکاب، ربی

خرماي نرم یا تر : به خرماي رسیده‌ای كه رطوبت آن از 20 تا 23 درصد باشد. خرما مضافتی، شاهانی، خضراوی، مرداسنگ

 

شرایط نگهداری خرما در سردخانه

در بازار داخلی و جهانی، شکل ظاهری، طعم، تردی و ارزش غذایی در کیفیت خرما بسیار تأثیرگذار است. انواع خرما پس از برداشت، به سردخانه برده می‌شود و در آنجا برای حفظ کیفیت و جلوگیری از فساد خرما تا هنگام تقاضا و عرضه به بازار، سرد کردن محصول در کمترین زمان ممکن می‌پردازند. وجود دمای مناسب و یکنواخت، رعایت حداقل زمان لازم، رطوبت کافی، گردش هوا و بهداشت ازجمله شرایطی است که برای نگهداری خرما در سردخانه لازم است.

روش نگهداری خرمای نارس(خارک)

خارک یا خرک، در اصل همان خرمای نرسیده و کال است. خارک بعضی از انواع خرما را می‌توان خورد و جنوبی‌ها به آن علاقه دارند. به خاطر وجود ماده تانین مزه گس و شیرینی کمی دارد. خارک را می‌پزند و پخته آن را خشک کرده و تا دو سال قابل‌استفاده است.

نگهداری خرمای تازه(رطب)

خرماهای نرم، به دلیل شیره و رطوبت زودتر خراب، مزه و رنگ آن‌ها ترش و عوض می‌شود. به همین علت، خرمای نرم و تر را در ظرف درب دار درون یخچال با دمای ۳ تا ۸ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. بهتر است ظرف مدت یک هفته. خورده شوند، تا در خواص آن‌ها تغییری ایجاد نشود. اما تا یک ماه در یخچال مشکلی پیش نمی‌آید. در صورت شکرک زدن آن را گرم کرده و مصرف کنید.

نگهداری خرما خشک

خرماهای خشک و نیمه‌خشک ماندگاری بالایی دارند و در دمای آشپزخانه، به‌دوراز نور خورشید و حرارت قابل نگهداری تا یک سال هستند‌. برای جلوگیری از رطوبت، درون ظرف شیشه‌ای درب‌دار و یا پلاستیک زیپ‌دار که هوای آن خالی‌ شده باشد، قرار دهید.

نگهداری خرما در فریزر

انواع خرما اعم از تر و نیمه‌خشک را می‌توان تا یک سال در فریزر نگهداری کرد تا تازه بماند. برای فریز کردن،  خرماها را درون کیسه فریز قرار داده، هوای آن را خالی کنید و مقداری فضا برای یخ زدن خرماها آزاد بگذارید. سپس در سردترین نقطه فریزر قرار دهید. هنگام مصرف، ۳ ساعت قبل خرما را خارج کنید تا به آهستگی یخش ذوب شود و یا در ظرف آب گرم بگذارید. در کل به دلیل فراوانی خرما در همه‌وقت و همه‌جا، خوردن خرما به‌صورت تازه بهتر است. از طرفی باوجود وب‌سایت خرمای علی، شما به‌راحتی و در کمترین زمان با خرید آنلاین انواع خرما، بهترین و خوشمزه‌ترین خرماها را خواهید داشت.

درباره نویسنده

خرمای علی

یک دیدگاه

  • حانیه on جولای 1, 2019

    سلام مطالبتون خیلی خوبه . برای تاره نگهداشتن خرما می توانید از این وب سایت راهنما بگیرید.
    https://fantricks.com/?p=1324

گذاشتن دیدگاه

خرما در دنیا چه جایگاهی داردفرآورده های خرمافرآورده های خانگی خرما | راحت ترین روش ها برای طرز تهیه چیپس خرما ، سرکه خرما و ترشی خرما

معرفی انواع خرما

با ما در تماس باشید

پشیمان نمی شوید

شما می توانید از روش های مختلف با ما در ارتباط باشید؛ خوشحال می شویم اگر این ارتباط همیشگی باشد.

ساعت کاری:

8 صبح الی 8 شب

تلفن:

۰۲۱-۵۵۹۸۱۲۶۶
۰۹۳۸۱۱۰۴۳۵۴

آدرس:

(تهران) بازار تهران-خیابان پانزده خرداد-انتهای بازار اهنگران-ابتدای بازار چهل تن-نبش سرای سلیمان خان-پلاک ۱۴۴

برای ما پیغام بفرستید